Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları cuma gününü yükselişle kapattı.

Avrupa borsaları Cuma gününü yükselişle kapattı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,46 değer kazanarak 15.542,98 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,71'lik artışla 6.733,69 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,2 artarak 7.204,55 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,18'lik yükselişle 26.571,73 puana yükseliş gösterdi.

Bugün Euro Bölgesi’nden gelen verilerde Almanya IFO İş  ortamı güven endeksi  beklentilerin altında 97.7 olarak açıklanırken son 4 aydır düşüş izleniyor. Ayrıca Almanya IFO iş ortamı güven endeksi son 6 ayın en düşük seviyesine de gerilemiş oldu. Yapılan açıklamada tedarik dar boğazlarının Alman ekonomisini zorlu bir sonbahar dönemiyle karşı karşıya bıraktığı belirtilirken inşaat sektöründe iyileşme, imalat ve hizmet sektörlerinde ise şirketlerin mevcut durum değerlendirmeleri ve geleceğe yönelik beklentilerinde kötüleşme görüldü.

ABD borsaları Cuma gününü karışık kapattı. Dow Jones endeksi % 0,21 artışla 35.677,68 puana yükselirken S&P 500 endeksi % 0,11 azalışla 4.544,60 puana ve Nasdaq endeksi ise % 0,82 kayıpla 15.090,2 puana düşüş gösterdi. Cuma günü dolar endeksi hafif yükselirken ABD 10 yıllık tahvil faizinde düşüş görüldü. ABD 10y tahvil faizi bugün % 1.6570 seviyesinden işlem görüyor. Görüşlerimizi aynen koruyoruz. Dolar endeksinde ve ABD 10y tahvil faizinde yükseliş beklentimizi sürdürüyoruz. ABD borsaları Cuma gününü karışık kapatırken şirket bilançolarının pozitifliğine karşılık Powell’ın açıklamaları piyasalarda karışıklığa sebep oldu.

ABD’de Packaging Corp of America, Facebook Inc, Cadence Design Systems Inc , Brown & Brown Inc , Alexandria Real Estate Equities Inc, Universal Health Services Inc, Kimberly-Clark Corp ve Otis Worldwide Corp şirketleri bilanço açıklayacak.

Fed Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtirken faizleri artırmak için erken olduğunu ancak enflasyonun kalıcı olması halinde ve beklenenin çok fazla üzerinde hareket etmesi halinde faiz seçeneğini değerlendirebileceklerini kaydetti. Powell varlık alım programının azaltımına oldukça yakın olduklarını ve taperingin 2022 yılı ortası gibi bitirilebileceğini ifade etti. Ayrıca Enflasyonun yükselmesine neden olan küresel tedarik zinciri kırılmalarının tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirten Powell, bu durumun muhtemelen gelecek yıla kadar devam edeceğini açıkladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi. Şu anda bu açıklamaların borsalar üzerinde fazla etkisini görmedik. Piyasalar 3 Kasım’da Fed’in atacağı hamleleri bekliyor.

S&P Global Inc., emtia fiyat değerlendirmesi ve finansal veri firması IHS Markit Ltd.'yi satın almak için Avrupa Birliği'nden onay aldı. Avrupa Komisyonu, bir basın açıklamasına göre, elden çıkarmaların müşterilerin fiziksel ticaret ve finansal piyasaların adaletini sağlamak için gerekli olan bazı rekabetçi ve güvenilir verilere erişimini sınırlandırabilecek, sorunlu çakışmaları ortadan kaldırdığını bildirdi.  Başlangıçta yaklaşık 39 milyar dolar değerinde olan anlaşma, İngiltere'nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ile ilgili düzenleyicileri geçti ve endişelerin giderilmesi halinde sonuçlanabileceği belirtildi. Şirketler, anlaşmayı gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlamayı beklediklerini aktardı. Anlaşma, finans piyasalarının en ünlü isimlerinden biri olan S&P ile dünyanın en büyük şirketlerinin çoğuna tahminler sağlayan bir araştırma şirketi ile tahvil ve kredi temerrüt swapları için fiyatlandırmayı bir araya getiriyor.

PayPal Holdings Inc., Pinterest Inc.'i satın alma peşinde olmadığını açıklayarak, 45 milyar dolarlık potansiyel bir anlaşmayla ilgili spekülasyonu sona erdirdi. Bloomberg News'in geçen haftaki haberine göre, PayPal potansiyel bir anlaşma için Pinterest ile temastaydı. Haberde Pinterest'i yaklaşık 45 milyar dolar değerleyecek bir fiyat olduğu ifade edilmişti. Şirket Pazartesi günü yaptığı tek cümlelik açıklamada, Pinterest'in PayPal tarafından potansiyel olarak satın alınmasıyla ilgili piyasa söylentilerine yanıt olarak, "PayPal şu anda Pinterest'i satın alma peşinde olmadığını belirtti." dedi.

New York merkezli Five Star Bank ve Kaliforniya'dan California's UNIFY Financial Credit Union, Austin merkezli Q2 Holdings ve New York Digital Investment Group'un (NYDIG) platformları aracılığıyla bitcoin ticareti sunan ilk ABD kurumları oldu.  Q2 Digital Banking Platform olarak adlandırılan platform aracılığıyla, insanlar bitcoin satın almak, satmak veya tutmak için her bankanın markalı desktop veya mobil bankacılık uygulamasını kullanabilecek ve aynı zamanda fiat hesaplarının yanında bitcoin bakiyelerini de görebilecekler. Q2'nin yönetici başkan yardımcısı Jonathan Price, "Güçlü bir müşteri hattımız var - ilgi seviyesi çok yüksek" dedi.

Tesla Inc.'in Model 3'ü geçen ay Avrupa'da en çok satan araç oldu ve ilk kez bir elektrikli otomobil benzinli motorlara sahip rakip modellerden daha fazla sattı. Jato Dynamics'e göre, ABD'li otomobil üreticisinin en uygun fiyatlı aracı, Renault'nun Clio ve Volkswagen'in Golf'ü de dahil olmak üzere otomobilleri geride bıraktı. Araştırma şirketi, Model 3'ün performansının kısmen Tesla'nın yoğun çeyrek sonu satış baskısını yansıttığını bildirdi.

DAX

Dax endeksi , Cuma gününü % 0,46 değer kazanarak 15.542,98 puandan tamamlarken endeks bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.598 seviyesinin kırılması halinde önce 15.694 ve arkasından 15.790 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.473 desteğinin altında önce 15.416 ve arkasından 15.266 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi ,  Cuma gününü % 0,21 artışla 35.677,68 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri yataya yakın alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 35.784 seviyesinin kırılması halinde önce 35.937 ve arkasından 36.124 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 35.476 desteğinin altında önce 35.290 ve arkasından 35.091 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , Cuma gününü % 0,11 azalışla 4.544,60 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri yataya yakın alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4545 direncinin kırılması halinde önce 4561 seviyesi ve arkasından 4573 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4527 desteğinin altında önce 4485 ve arkasından 4448 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma